• slide

1 Niedziela Wielkiego Postu 14 lutego 2016 roku

• Minioną środą zwaną Popielcową rozpoczęliśmy Okres Wielkiego Postu, w czasie którego przygotowujemy się do obchodu Misterium Paschalnego. Jeszcze raz serdecznie zachęcamy do udziału w parafialnych nabożeństwach wielkopostnych: Gorzkie Żale sprawowane są w niedziele po Nieszporach o godz. 17.00, Droga Krzyżowa w piątek dla dzieci o godz. 17.00, dla dorosłych o godz. 18.45. Za udział w tych nabożeństwach można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Informujemy także, że nasze parafialne rekolekcje wielkopostne odbędą się w dniach od 13 do 16 marca, a więc od V Niedzieli Wielkiego Postu. Poprowadzi je ks. Emil Parafiniuk, dyrektor duszpasterstwa młodzieży naszej diecezji.

• W związku z rozpoczęciem Wielkiego Postu, biskupi diecezji warszawskich, wydali specjalny komunikat o modlitwie w kościołach stacyjnych:

Rozpoczynamy okres Wielkiego Postu, który w Roku Jubileuszu Miłosierdzia i 1050. rocznicy Chrztu Polski ma wyjątkowy charakter. Papież Franciszek w bulli ogłaszającej Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia napisał: „Niech Wielki Post w Roku Jubileuszowym będzie przeżywany jeszcze bardziej intensywnie jako ważny moment, by celebrować miłosierdzie Boże i go doświadczać (MV17). W ubiegłym roku w obu warszawskich diecezjach zainicjowano, na wzór tradycji rzymskiej, modlitwę w kościołach stacyjnych w każdy dzień Wielkiego Postu. Wierni przychodzą do konkretnego kościoła na modlitwę, adorację, zwłaszcza Mszę Świętą o godz. 20.00, poprzedzoną nabożeństwem Gorzkich Żali. W tym dniu będzie tam możliwość całodziennego korzystania z sakramentu pojednania. Podczas tegorocznego Wielkiego Postu papież posyła Misjonarzy Miłosierdzia, którzy także w kościołach stacyjnych będą pełnili swoją posługę, mając od Ojca Świętego władzę przebaczenia grzechów zarezerwowanych Stolicy Apostolskiej. Na czas modlitwy w kościołach stacyjnych, także w intencji Roku Jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski oraz Światowych Dni Młodzieży, z serca błogosławimy

† Kazimierz Kardynał Nycz
Arcybiskup Metropolita Warszawski
† Arcybiskup Henryk Hoser SAC
Biskup Warszawski-Praski

Tytuły wszystkich świątyń i dni w których będą one kościołami stacyjnymi znajdziemy w ogłoszeniach zamieszczonych na naszej stronie internetowej i w gablocie. Nasza Konkatedra będzie kościołem stacyjnym 13 marca w V Niedzielę Wielkiego Postu.

• W związku z niedawnymi obchodami Światowego Dnia Chorego ordynariusz naszej diecezji zarządził przeprowadzenie zbiórki ofiar do puszek na leczenie i rehabilitację chorych dzieci. Ma ona miejsce dzisiaj po wszystkich Mszach Świętych.

• Od dzisiaj także rozpoczynamy zbiórkę darów żywnościowych dla naszych najuboższych parafian. Pod ołtarzem MB Nieustającej Pomocy wystawiony jest kosz, do którego przez cały Wielki Post każdy z nas będzie mógł złożyć swój dar. Podkreślamy, że chodzi wyłącznie o dary żywnościowe i to takie, które nie ulegną szybkiemu zepsuciu (mąka, cukier, makaron, ryż, konserwy, słodycze itp.) oraz o środki czystości. Dary przez nas złożone rozprowadzać będą Siostry Szarytki. Zachęcamy do hojności.

• Bożemu Miłosierdziu polecajmy zmarłych, szczególnie ś.p. Józefa Spurka l. 67 z ul. Mińskiej 28. W ich intencji odmówmy: Zdrowaś Maryjo. Wieczny odpoczynek.

KOŚCIOŁY STACYJNE W DIECEZJACH WARSZAWSKICH

10 lutego – Środa Popielcowa – Parafia Najświętszego Zbawiciela (ul. Marszałkowska 37, AW)
11 lutego – czwartek – Parafia Bogurodzicy Maryi (ul. Powstańców Śląskich 67 D, AW)
12 lutego – piątek – Parafia MB Loretańskiej (ul. Ratuszowa 5A, DW-P)