Jerycho różańcowe

jerycho-rozancowe

Po raz pierwszy w Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej na Kamionku organizujemy «Jerycho Różańcowe». W dniach od 23 do 29 listopada będziemy się modlili dzień i noc odmawiając różaniec, prowdzeni przez różne grupy modlitewne, adorując jednocześnie Chrystusa eucharystycznego wystawionego w Kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej. Do udziału w tym niezwykłym wydarzeniu razem z Księdzem Proboszczem serdecznie zapraszamy.

Jerycho Różańcowe to nieprzerwane przez siedem dni i sześć nocy czuwanie modlitewne przed Najświętszym Sakramentem, oparte głównie na modlitwie różańcowej. Jerycho zazwyczaj prowadzone jest przez różne grupy ludzi, zarówno duchownych jak i świeckich.

Jak powstała taka forma modlitwy, jakie ma założenia i cele? Anatol Kaszczuk, świecki apostoł Matki Bożej (żyjący w latach 1912-2005) miał świadomość, że władze komunistyczne w Polsce nie zgodzą się na przyjazd do Ojczyzny papieża Polaka, Jana Pawła II, tak jak nie zezwolili na udział papieża Pawła VI w obchodach Tysiąclecia Chrztu Polski. Dnia 8 grudnia 1978 roku do pana Anatola trafia następujący przekaz Matki Bożej, Królowej Polski: „żeby zburzyć wszystkie przeszkody zagradzające drogę Papieża Polaka z Rzymu do Ojczyzny, należy zorganizować i przeprowadzić siedmiodniowy Kongres Różańcowy na Jasnej Górze od 1 do 7 maja 1979 roku.” Po akceptacji księdza biskupa Zbigniewa Kraszewskiego, księdza biskupa Stefana Bareły, ordynariusza częstochowskiego, który zastrzegł jednak zmianę nazwy
z kongresu na inną oraz za zgodą generała i przeora zakonu z Jasnej Góry, Anatol Kaszczuk przystąpił do działań. Po przeczytaniu fragmentu Starego Testamentu z Księgi Jozuego nadał kongresowi nazwę «Oblężenie Jerycha»,
z uwagi na siedmiodniowy okres zmagań, po którym zdobyto miasto. Tak nazwany kongres odbył się w wyznaczonym terminie, w intencji, aby Ojciec Święty mógł przyjechać do Polski. Wynik modlitw okazał się zwycięski. Właśnie dopiero 7 maja został ogłoszony plan pobytu Papieża w Polsce. Stało się to nie wcześniej, ale w dniu, w którym «Oblężenie Jerycha» zostało zakończone. Było to doświadczenie zwycięskiej mocy różańca i zwycięstwo Matki Bożej.

To wydarzenie stało się wymownym znakiem potrzeby nieprzerwanej modlitwy różańcowej przez Najświętszym Sakramentem, odmawianej
w konkretnych intencjach. Papież Jan Paweł II powiedział do pana Anatola
i jego współpracowników: „Róbcie to na wielką skalę”. Od tego momentu pan Anatol Kaszczuk często podróżował po całym świecie do różnych wspólnot katolickich, od Stanów Zjednoczonych po Filipiny, i opowiadał im o swych doświadczeniach i potrzebie organizacji tego rodzaju czuwań modlitewnych. Efektem tych działań stało się organizowanie na całym świecie różnego rodzaju kongresów różańcowych, «Oblężeń Jerycha», «Nieustannego Różańca».
Tak jak wtedy, tak i dzisiaj istnieje w Polsce wielka potrzeba wytrwałej
i ogólnonarodowej modlitwy. W wielu parafiach wierni organizują nieustającą przez siedem dni i sześć nocy modlitwę, pod uproszczoną nazwą «Jerycho Różańcowe», modląc się w intencjach Kościoła, papieża i narodu polskiego.

Joanna z Apostolatu Maryjnego na Kamionku

Program JERYCHA RÓŻAŃCOWEGO w Konkatedrze

23-29 listopada 2012 roku

00.00 - 01.00 Różaniec i modlitwy (prowadzi Legion Maryi, Totus Tuus)

01.00 - 03.00 Różaniec i modlitwy, cicha adoracja (Apostolat Maryjny)

03.00 - 04.00 Nabożeństwo do Najświętszej Głowy Pana Jezusa jako Przybytku Bożej Mądrości

04.00 - 06.00 Różaniec i modlitwy, cicha adoracja (Apostolat Maryjny)

06.00 - 07.00 Godzinki, Jutrznia (Siostry Miłosierdzia)

07.00 Msza Święta

08.00 - 10.00 Różaniec i modlitwy, cicha adoracja (Apostolat Maryjny)

10.00 - 11.00 Różaniec i modlitwy (Akcja Katolicka)

11.00 - 13.00 Różaniec i modlitwy, cicha adoracja (Żywy Różaniec)

13.00 - 14.00 Różaniec i modlitwy (Siostry Miłosierdzia)

14.00 - 15.00 Cicha adoracja Najświętszego Sakramentu

15.00 - 16.00 Godzina Miłosierdzia Bożego

16.00 - 16.30 Różaniec dzieci (Siostry Miłosierdzia)

16.30 - 17.00 Nieszpory z medytacjami (Siostry Miłosierdzia)

17.00 - 17.30 Cicha adoracja Najświętszego Sakramentu

17.30  Msza Święta (w niedzielę Nieszpory)

18.00  Msza Święta z homilią. Prelekcja.

19.00 - 20.00 Różaniec i modlitwy  (23, 24, 25, 28 listopada – ministranci
i lektorzy)  (26 listopada – Grupa Odrodzenie)  (27 listopada – Wspólnota Najświętszego Sakramentu)

20.00 - 21.00 Różaniec i modlitwy (Różaniec Nieustający Matki Bożej Zwycięskiej)

21.00 - 22.00 Różaniec i modlitwy (Młodzieżowa Róża Różańcowa)