• slide

Święconka

 

swieconka

Zgodnie z tradycją wierni przynoszą w ciągu dnia Wielkiej Soboty pokarmy przeznaczone na stół wielkanocny, aby je pobłogosławiono. Obrzęd ten, chociaż drugorzędny, ma dużą wartość w życiu rodzin chrześcijańskich i jest przez nie traktowany jak „ósmy sakrament”. Wśród pokarmów przyniesionych w tzw. „święconce” są: chleb i świąteczne pieczywo, mięso, wędliny i jaja.
Poza Polską błogosławienie pokarmów wielkanocnych odbywa się w Austrii, Bawarii i we Włoszech. W Niemczech obrzęd ten sprawowany jest w o wiele lepszym momencie, bo na zakończenie Wigilii Paschalnej. Nie zakłóca on, tak jak u nas, wielkosobotniej „ciszy” i wiąże zwyczaj z uczestnictwem w liturgii.
Podczas błogosławieństwa sprawujący obrzęd wypowiada następującą modlitwę:

Panie Jezu Chryste, Ty w dzień przed męką i śmiercią poleciłeś uczniom przygotować paschalną wieczerzę, w dniu zmartwychwstania przyjąłeś zaproszenie dwóch uczniów i zasiadłeś z nimi do stołu, a późnym wieczorem przyszedłeś do Apostołów, aby wraz z nimi spożyć posiłek. Prosimy Cię, pozwól nam z wiarą przeżywać Twoją obecność między nami podczas wielkanocnego posiłku, abyśmy mogli się radować udziałem w Twoim życiu i zmartwychwstaniu.
Chlebie żywy, który zstąpiłeś z nieba i dajesz życie światu, pobłogosław ten chleb i wszelkie świąteczne pieczywo na pamiątkę chleba, którym nakarmiłeś słuchających Ciebie wytrwale na pustkowiu i który wziąłeś w swoje święte i czcigodne ręce, aby go przemienić w swoje Ciało.
Baranku Boży, Ty pokonałeś zło i obmyłeś świat z grzechów, pobłogosław to mięso, wędliny i wszelkie pokarmy, które będziemy jedli na pamiątkę baranka paschalnego i świątecznych potraw, jakie Ty spożyłeś z Apostołami podczas Ostatniej Wieczerzy. Chryste, nasze życie i zmartwychwstanie, pobłogosław te jajka, znak nowego życia, abyśmy dzieląc się nimi w gronie rodziny, bliskich i gości, mogli się także dzielić wzajemnie radością z tego, że jesteś z nami. Pozwól nam wszystkim dojść do Twojej wiecznej uczty w domu Ojca, gdzie żyjesz i królujesz na wieki wieków. W. Amen.