Adwentowe Roraty

adwent

Zgodnie z wielowiekową tradycją, sięgającą XIII wieku, w Adwencie sprawowane są w polskich kościołach Msze Święte zwane Roratami. Nazwę tej Mszy dają pierwsze słowa liturgii (antyfona na wejście), zaczerpnięte z proroka Izajasza, które brzmią: „Rorate, caeli, desuper, et nubes pluant iustum” – „Niebiosa, spuśćcie Sprawiedliwego, jak rosę” (por. Iz 45, 8). Roraty sprawowane są ku czci Najświętszej Maryi Panny, która jest naszą najważniejszą Przewodniczką adwentową. Podczas Rorat zapala się specjalną świecę symbolizującą Maryję, która jest Jutrzenką poprzedzającą Wschodzące Słońce – Jezusa Chrystusa.

W naszej Konkatedrze Roraty sprawowane są we wszystkie dni powszednie
o godzinie 7.00. Dzieci zapraszamy na Roraty w czwartki i soboty. Codziennie przed Roratami, o godzinie 6.30, śpiewane są Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Njaświętszej Maryi Panny.